Nowy włoski rząd przyjął nie tylko zdecydowane stanowisko wobec przemytu imigrantów, ale także zalewaniu włoskiego rynku przez zagraniczne produkty. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini zapowiada, że władze w Rzymie zamierzają również zatrzymywać statki z kambodżańskim ryżem oraz chińskim serem, a także walczyć z umową CETA, która otwiera europejskie rynki na wątpliwej jakości kanadyjskie produkty.
Lider anty-imigracyjnej Ligi w ostatnich dniach nie próżnuje, zaś jego kolejne pomysły budzą grozę włoskiej lewicy. Salvini zapowiedział już, że jego kraj nie przyjmie więcej łodzi z imigrantami i zamknie dla nich porty, które mają też przestać być dostępne dla gorszej jakości zagranicznych produktów. Wiceszef włoskiego rządu w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera” zapowiedział już blokowanie dostaw kambodżańskiego ryżu oraz chińskiego sera, dzięki czemu chroniony ma być przede wszystkim krajowy rynek.
W marcu Komisja Europejska zaczęła badać sprawę cen przewozu oraz ilości ryżu importowanego do Unii Europejskiej głównie z Kambodży. Poprzedni włoski rząd, mając przy tym poparcie siedmiu innych krajów, zwrócił się więc o uruchomienie klauzuli ochronnej dla europejskich producentów ryżu. Masowy import tego produktu zagrażał między innymi włoskim rolnikom, głównie z powodu dumpingowych cen.
Ponadto Salvini jest zdecydowanym przeciwnikiem umowy CETA, która ma pozwolić na swobodny przepływ towarów pomiędzy państwami UE i Kanadą. Jego zdaniem porozumienie spowoduje, iż Włochy zostaną zalane słabej jakości kanadyjskimi produktami. Wśród nich mogą znaleźć się też podrobione włoskie przysmaki narodowe, takie jak parmezan i mozzarella, nie wspominając już o kanadyjskiej pszenicy.
Włoski wicepremier we wspomnianym wywiadzie odniósł się też do pojawiających się zarzutów o izolację Włoch. Zdaniem Salviniego jest jednak przeciwnie, ponieważ dzięki swoim działaniom Włochy ponownie znalazły się w centrum europejskiej polityki, natomiast jego niemiecki odpowiednik Horst Seehofer wspiera stanowisko Włoch w sprawie problemu imigracji.
Na podstawie: ilprimatonazionale.it, ilfattoquotidiano.it.
Zobacz również: