Osławiony „łowca nazistów” Simon Wiestenthal był agentem Mossadu. Informacje taką podaje książka „Wiesenthal – Biografia” autorstwa Tom’a Segev’a, która ukazała się wczoraj nakładem wydawnictwa Keter. Książka szeroko opisuje również udział państwa Izrael w polowaniu na nazistów. Wiesenthal, który przedstawiał się jako ocalały z holocaustu, rzekomy więzień aż pięciu nazistowskich obozów, po wojnie zajął się tropieniem ukrywających się na całym świecie nazistów. Prawdziwą sławę przyniosło mu pojmanie przez izraelskie służby Adolfa Eichmana ukrywającego się w Argentynie. Wiesenthal miał dostarczyć szczegółowe informacje na temat miejsca jego zamieszkania. Krytycy podkreślają jednak wyolbrzymiony przez niego samego wkład w tą operację.
Po wojnie Wiesenthal nawiązał kontakt z amerykańskimi służbami wywiadowczymi, którym dostarczył nazwiska niemieckich zbrodniarzy. Był również związany z podziemną organizacją Bricha (Ucieczka), która zajmowała się przerzutem Żydów z Europy do Palestyny. Gdy ustanowione zostało państwo Izrael, Wiesenthal związał się z poprzednikiem Mossadu czyli Departamentem Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, otrzymał również izraelski paszport, który dał mu prawo pozostania w Austrii. Wiesenthal rozpoczął regularną współpracę z Mossadem po ujęciu Eichmana i pracował dla niego około dziesięciu lat.
Jego oficjalnym zadaniem nadal było tropienie nazistów, lecz dostarczał on również izraelskim służbom informacje na temat niemieckich inżynierów i naukowców z dziedziny wojskowości pracujących w Egipcie. Mossad finansował też biuro Wiesenthala w Austrii i płacił mu wynagrodzenie.
W 1977 roku powołana została syjonistyczna organizacja Centrum Simona Wiesenthala, która oprócz początkowego założenia tropienia nazistów zajmuje się również „krzewieniem tolerancji” i działalnością proizraelską; jest akredytowana jako organizacja pozarządowa przy ONZ i UNESCO, zaś w mediach uchodzi za autorytet w dziedzinie „walki z rasizmem”. W publikacjach Centrum wielokrotnie przewijały się pomówienia Polski o udział w holocauście, oskarżano również niewinnych ludzi o bezpośredni udział w mordowaniu Żydów.
Wiesenthal zmarł pięć lat temu w wieku 97 lat w Wiedniu.