Od kwietnia 2022 roku w Wielkiej Brytanii zakazane będzie reklamowanie niezdrowej żywności. Chodzi w tym kontekście nie tylko o jej promocję w mediach, ale także o zachęcanie do kupna śmieciowego jedzenia w specjalnych ofertach sklepowych. W ten sposób konserwatywny rząd zamierza walczyć z poważnym problemem społecznym, którym jest otyłość Brytyjczyków.

Zupełnie nowe restrykcje będą dotyczyć produktów, które charakteryzują się zwłaszcza wysoką zawartością niezdrowych tłuszczów, cukru oraz soli. Zmiany wprowadzane przez premiera Borisa Johnsona będą niezwykle szerokie. Chodzi w nich bowiem nie tylko o zakazanie promocji niezdrowego jedzenia, lecz również o likwidację stoisk znajdujących się przy sklepowych kasach.

Przede wszystkim w mediach nie będzie można reklamować śmieciowego jedzenia, które nie będzie mogło być promowane także w sieci internetowej.  W sklepach nie będzie możliwe oferowanie promocyjnych opakowań produktów uzależnionych od zakupu więcej niż jednego opakowania. Śmieciowa żywność zniknie również z miejsc przy sklepowych kasach oraz wejściach do restauracji, co będzie dotyczyło oczywiście słodkich i słonych przekąsek.

Wprowadzone restrykcje mają na celu ograniczenie niezwykle poważnego problemu, jakim jest obecnie otyłość wśród Brytyjczyków. Blisko dwie trzecie dorosłej populacji Wysp Brytyjskich cierpi na otyłość. Choroby leczone z tego powodu kosztują podatników już blisko sześć miliardów funtów rocznie.

Na podstawie: rp.pl, cowzdrowiu.pl.