ttipchujniaNiemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel powiedział w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, że jego zdaniem negocjacje dotyczące transatlantyckiego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego (TTIP) zakończyły się fiaskiem. Unia Europejska miała bowiem odrzucić żądania Stanów Zjednoczonych.

Wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki i technologii oraz lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w rozmowie z publicznym nadawcą ZDF powiedział, że porozumienie TTIP nie dojdzie do skutku, ale żadna ze stron negocjacji nie chce się do tego przyznać, choć negocjacje od trzech lat nie posuwają się do przodu. Gabriel dodał, że największym problemem w zawarciu umowy było sceptyczne podejście polityków europejskich, a także niechęć Stanów Zjednoczonych do jakichkolwiek kompromisów dotyczących 27. punktów negocjacji.

Jednocześnie niemiecki polityk poparł umowę CEFTA, która ma dotyczyć relacji gospodarczych UE i Kanady. Porozumienie w tej sprawie ma być już gotowe.

Kilka dni temu przeciwnicy TTIP zapowiedzieli organizację kolejnych dużych demonstracji, które mają odbyć się w Niemczech w połowie września.

Na podstawie: independent.co.uk, echo24.cz.