biszkuByły komunistyczny minister spraw wewnętrznych Węgier, Bela Biszku, został skazany przez sąd w Budapeszcie na 5,5 roku więzienia. Został skazany za zbrodnie wojenne oraz negowanie zbrodni komunistycznej.

92-latek w latach 1957-1961 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, a w latach 1962-1978 był sekretarzem Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, Jako szef MSW odpowiadał za represje wobec uczestników Powstania Węgierskiego z 1956 roku, w grudniu tego samego roku wydając rozkaz otwarcia ognia do uczestników protestów w Budapeszcie i Salgotarjan, co kosztowało życie 49 Węgrów. Poza tym Biszku negował zbrodnie komunistyczne, mówiąc w 2010 roku w telewizji, że pod rządami komunistów nie popełniono żadnych morderstw.

Sam Biszku konsekwentnie odpiera zarzuty, twierdząc, iż nie nadzorował wówczas działań komitetu wykonawczego, a w 1956 roku nie był jeszcze szefem MSW. Obrona komunisty zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

Skazanie komunistycznego zbrodniarza było możliwe dzięki zmianom w prawie z 2011 roku. Przewidują one, że zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu.

na podstawie: alfahir.hu, bbc.com