jobbik, patroleZasiadająca w węgierskim parlamencie partia Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik Magyarországért Mozgalom, Jobbik) kontynuuje podjętą przed dwoma miesiącami akcję patroli obywatelskich, przeprowadzanych w miejscowościach gęsto zaludnionych przez Cyganów. Powołana specjalnie w tym celu formacja ma za zadanie ochronę węgierskiej ludności przed tzw. „nieprzystosowanymi obywatelami”.

Obywatelskie patrole przeprowadzane przez przeszkolonych wcześniej nacjonalistów odbywają się we wschodniej części Węgier. Jak mówi Gergely Rubi, poseł Jobbiku, jest to odpowiedź na zauważalny w ostatnim czasie wzrost  przestępstw popełnianych przez Cyganów w tym regionie. W jednym z ostatnich patroli, obejmującym kilka małych miejscowości i wsi na wschodzie Węgier, udział wzięło ponad dwieście osób.

Miejscowości, w których odbywają się patrole nacjonalistów w ostatnich dniach są szczelnie obstawiane przez policję. Działacze Jobbiku zauważają, że policja licznie zbiera się dopiero wtedy, gdy trzeba kontrolować nacjonalistów, a nie jest obecna, gdy mieszkańcy Węgier są faktycznie zagrożeni.