imigranci-zamieszkiWyrok dziesięciu lat więzienia usłyszał syryjski imigrant, który miał kierować zamieszkami na granicy Węgier z Serbią. Do rozruchów doszło we wrześniu 2015 roku, kiedy przybysze spoza Europy chcieli sforsować przejście graniczne w węgierskim Röszke.

Sąd w Szegedzie uznał, że 40-letni syryjski obywatel Ahmed Hamed jest odpowiedzialny za kierowanie zamieszkami we wrześniu ub.r., podczas których miał on rzucać w policjantów kamieniami, co uznane zostało za „akt terroru”. Sam Hamed nie przyznał się do stawianych mu zarzutów terroryzmu, jednak ostatecznie usłyszał wyrok 10 lat więzienia. Kwalifikację jego zachowania jako terroryzmu skrytykowało Amnesty International, która twierdzi, że dowody zgromadzone przeciwko Syryjczykowi są „wyjątkowo niejednoznaczne”.

We wrześniu 2015 r. w szczycie kryzysu imigracyjnego, kilkaset osób próbowało przedostać się na terytorium Węgier, które zdecydowały się wówczas na zamknięcie swoich granic. W zamieszkach rannych zostało 15 policjantów i ok. setka imigrantów.

Na podstawie: mno.hu, tvp.info.