jobbikSąd Najwyższy na Węgrzech zakazał stacjom telewizyjnym, gazetom i portalom internetowym określania nacjonalistycznej partii Jobbik mianem „skrajnie prawicowej”. Wszystko to za sprawą pozwu, jaki złożyli politycy tego ugrupowania przeciwko prywatnej stacji ATV, która znana jest na Węgrzech głównie z materiałów mających oczerniać partię narodowców.

Rozpatrujący wniosek narodowców sąd przychylił się do tezy, że łatka „skrajnej prawicy” negatywnie wpływa na odbiór telewidzów i wykorzystywana w publicystycznych materiałach nosi znamiona obrazy i celowego zdyskredytowania. Chociaż pozew dotyczył stacji ATV, wyrok oznacza, iż wszystkie pozostałe media na Węgrzech nie będą mogły określać Jobbiku mianem „skrajnie prawicowej” partii.

Jobbik, czyli Ruch na Rzecz Lepszych Węgier to obecnie trzecia siła w węgierskim parlamencie. W tegorocznych wyborach do parlamentu, które odbyły się w kwietniu, Jobbik uzyskał 20% głosów i w parlamencie zasiada obecnie 24 jego polityków. Natomiast w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego partia otrzymała 15% poparcia, wprowadzając do Brukseli trzech swoich działaczy.

na podstawie: politics.hu