papiez-palestynaW piątek doszło do historycznego podpisania umowy pomiędzy Stolicą Apostolską i Autonomią Palestyńską. Oznacza ona, że Watykan oficjalnie uznał istnienie państwa palestyńskiego oraz jego prawo do samostanowienia.

O pomyślnym zakończeniu negocjacji na temat dokumentu poinformowano w połowie maja, gdy sporządzono jego ostateczną treść. Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło w Watykanie – ze strony Stolicy Apostolskiej sygnował ją abp Paul Gallagher, natomiast w imieniu Palestyńczyków zrobił to minister spraw zagranicznych Riad al-Maliki.

Palestyński minister powiedział mediom, że to historyczne porozumienie oznaczające, iż Watykan uznaje istnienie jego kraju, oraz prawo Palestyńczyków do samostanowienia w ramach niepodległej państwowości. Al-Maliki dodał, że porozumienie nie byłoby możliwe bez błogosławieństwa papieża Franciszka, dzięki czemu Palestyna zyskała specjalny status miejsca w którym narodziło się chrześcijaństwo.

Reprezentujący Watykan abp Gallagher określił porozumienie jako wzorcowy przykład zapewnienia praw chrześcijanom, warty do naśladowania przez inne kraje arabskie i muzułmańskie, w obliczu prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Duchowny dodał przy tym, że podpisana umowa świadczy o postępach Autonomii Palestyńskiej w ostatnich latach, i może być bodźcem do zakończenia trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Al-Maliki podkreślił również zaangażowanie Palestyny w walkę z ekstremizmem i promocję wartości takich jak tolerancja i wolność religijna.

na podstawie: maannews.com.