Międzynarodowe kongresy, na których uczestnicy mogą zapoznać się z ideami ożywiającymi ruchy nacjonalistyczne w innych krajach naszego kontynentu stają się powoli normą zarówno na zachodzie, jak i wschodzie Europy. W ten trend postanowiły się również wpisać polskie środowiska związane ze Stowarzyszeniem na rzecz Kultury i Tradycji „Niklot“ oraz redakcją pisma internetowego „Szturm“. Zorganizowały one 30 kwietnia w Warszawie kongres nacjonalistyczny, na którym można było zapoznać się z poglądami i opiniami naszych towarzyszy z Ukrainy, Chorwacji, Łotwy, Estonii, Szwecji i oczywiście Polski. Temat przewodni spotkania brzmiał: „Europa przyszłości, wizja po upadku zachodu, czyli stary świat po rozpadzie Unii Europejskiej. Zmiany społeczne i ekonomiczne, szok przyszłości.“

Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia, wszystkie wykłady odbyły się w języku angielskim. Jako pierwszy przemawiał reprezentant Polski, Miłosz Jezierski występując z tematem „Why we must fight together? Visions of traditional European societies, the collapse and evolution of demo-liberalism”.

Po nim miejsce na mównicy zajął pochodzący z Estonii Ruuben Kaleep reprezentujący młodzieżowy ruch Blue Awakening wchodzący w skład Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej. Nadzwyczaj malownicze wystąpienie Kaleepa dotyczyło tematu “Ethinicities and European minorities in the Intermarium countries. Assimilation or co-existence”.

Kolejnym prelegentem był gość z Chorwacji, Leo Marić będący żurnalistą portali internetowych maxportal.hr i sloboda.hr. Temat jego prelekcji brzmiał “Intermarium vs. Western Europe: a geo-economic aspect”.

Po Chorwacie na mównicy pojawił się kolejny Polak, Mariusz Patey – dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego. zaprezentował on prelekcję pod tytułem „Economic foundations of Intermarium”, moim zdaniem najciekawszą z całego kongresu.

Po krótkiej przerwie dającej możliwość zamienienia kilku słów na osobności z gośćmi i prelegentami miejsce przy mównicy zajął przedstawiciel Szwecji, Daniel Friberg. Opowiadał o swojej książce “Powrót prawdziwej prawicy”, która dopiero niedawno została przetłumaczona na język Polski i wydana staraniami Cabitalbook, a później odpowiadał na pytania widowni.

Jako przedostatni wystąpił przedstawiciel Łotewskiego Zjednoczenia Narodowego Konstantin Pupurs. Jego wystąpienie również dotyczyło idei Międzymorza i nosiło tytuł: “Intermarium. From Wage Union to military cooperation”.

Kongres miała zakończyć prelegentka z Ukrainy, Olena Semenyaka, niestety nie udało się jej dotrzeć na na miejsce, w zastępstwie wystąpił jej rodak Vlad Kovalchuk bedący przedstawicielem Cywilnego Korpusu „Azow” na Polskę. Kovalchuk swoje wystąpienie poświecił powojennemu ładowi liberalnemu w Europie i europejskiej rekonkwiście.

W zasadzie każde z wystąpień było warte uwagi i dobrze przygotowane merytorycznie, więc słuchało się ich z prawdziwą przyjemnością, minusem był nienajlepszy angielski niektórych prelegentów. Poza wysłuchaniem ciekawych wystąpień, goście mogli uraczyć się tym czy innym napojem w barze, posilić kiełbaską z grilla sprzedawaną przez ekipę kucharzy z Orlego Gniazda lub zakupić książki ze stoiska Capitalbook. Niestety największym niedociągnięciem całego wydarzenia była nienajlepsza promocja, która odbiła się niską frekwencją wśród uczestników. Miejmy nadzieje, że kolejne edycje przyciągną większą ilość słuchaczy.

Mojmir