konferencja-10listopadaDzień przed Marszem Niepodległości, 10 listopada, w Warszawie z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Tradycji i Kultury Niklot odbyła się nacjonalistyczna konferencja. Była ona okazją do spotkania polskich nacjonalistów z narodowymi aktywistami z Włoch, Ukrainy, Chorwacji oraz Rosji.

Główną część spotkania poświęcono na rzeczowe przedstawienie dwóch aktualnie najlepiej zorganizowanych grup socjal-nacjonalistycznych w Europie: ugrupowania CasaPound z Włoch i Ruchu Azowskiego z Ukrainy.

Prowadzoną w języku angielskim konferencję rozpoczął przewodniczący stowarzyszenia Niklot, Tomasz Szczepański, który pokrótce opisał ideę spotkania i przyświecające mu cele. Następnie głos zabrał Sebastien z CasaPound, w którego wystąpieniu szczegółowo opisano nie tylko inspirującą działalność tego ruchu (prowadzone na szeroką skalę akcje społeczne, otwieranie niezależnych centrów kultury), lecz także aktualną sytuację geopolityczną Włoch i problemy, z jakimi muszą borykać się Włosi – sporo uwagi poświęcono więc kwestii tzw. „uchodźców”. O historii i założeniach CasaPound można przeczytać na naszym portalu, w obszernym artykule „Nacjonalistyczne squaty we Włoszech – historia ruchu CasaPound”.

Kolejnym prelegentem był Vlad Kovalczuk, przedstawiciel Służby Cywilnej pułku „Azow” oraz partii Korpus Narodowy. W długim wystąpieniu przedstawiciela ukraińskich nacjonalistów nakreślono całą historię powstania nacjonalistycznego pułku „Azow”, który w dalszym ciągu toczy działania wojenne w strefie Antyterrorystycznej Operacji (ATO) na wschodzie Ukrainy. Od organizowania się grup nacjonalistów podczas rewolucji na Majdanie, przez „Czarne Ludziki”, tworzenie batalionu i przemianowanie go w pułk, po utworzenie Korpusu Narodowego – partii politycznej będącej częścią Ruchu Azowskiego. Wykładowi towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego „Ruch”, który udostępniamy w poniższej części relacji.

Spotkanie z przedstawicielami współczesnych ukraińskich nacjonalistów było okazją nie tylko do dokładnego zapoznania się z ich ruchem, lecz także możliwością dyskusji na wiele trudnych czy nawet niewygodnych tematów związanych z historią polsko-ukraińską. Przyświecająca Ruchowi Azowskiemu idea Międzymorza, otwarcie na dialog z polskimi nacjonalistami, a także odcięcie się od bolesnych dla naszej wspólnej historii wątków to kwestie, które utwierdzają nas w przekonaniu, że między nacjonalistami z naszych krajów możliwa, ale i potrzebna jest współpraca. Środowiska niezależnych nacjonalistów będą wspierać wszelkie działania dążące do tego celu.

Po części merytorycznej na spotkaniu przyszła kolej na część artystyczną. Organizatorzy konferencji zaprosili również do Polski nacjonalistycznego solistę z Rosji, Dimitra Plekchanowa, znanego szerszemu gronu jako Sadko. Świetnie władający polskim językiem muzyk związany w przeszłości z takimi kapelami jak Kolovrat czy Antisystem, uraczył zgromadzonych kilkoma akustycznymi utworami.

Zapis wideo z konferencji:

***

Film „Ruch” traktujący o historii Ruchu Azowskiego:

***

Występ muzyka Sadko z Rosji: