Republika Uzbekistanu po raz pierwszy w swojej niepodległej historii przeprowadzi powszechny spis ludności. Ostatnio statystyki na temat populacji kraju przeprowadzono jeszcze w czasach, gdy był on jedną z części składowych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Część Uzbeków obawia się jednak całej procedury, bo nie ufają państwu oraz boją się wyłudzenia danych przez oszustów.

Spis powszechny w Uzbekistanie ma zostać przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwsza próba będzie miała miejsce w latach 2020-2021 i będzie wybiórcza. Ma być ona więc pewnym rodzajem treningu przed właściwym sporządzeniem statystyk. Właściwy powszechny spis ludności zostanie przeprowadzony w 2022 roku, gdy w trakcie przygotowań będzie jasne, że na tę operację przygotowani są zarówno urzędnicy, jak i społeczeństwo.

Próba generalna przed sporządzaniem statystyk ma wiązać się z obawami powszechnymi wśród obywateli Uzbekistanu. Część z nich po prostu nie ufa instytucjom państwowym, stąd jeśli tylko może ucieka od podawania swoich danych. Ponadto Uzbecy nie chcą, aby informacje na ich temat wpadły w niepowołane ręce, czyli zostały wyłudzone przez oszustów podających się za pracowników administracji.

Będzie to jednocześnie pierwszy spis w historii niepodległego Uzbekistanu, powstałego we wrześniu 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR. Pierwszy raz statystykę na temat ludności na tym terytorium sporządzono w 1897 roku, zaś wówczas Uzbekistan należący do Imperium Rosyjskiego liczył sobie 3,9 mln ludzi. Ostatnio spis powszechny przeprowadzono z kolei w 1989 roku.

W lutym ubiegłego roku projekt sporządzenia spisu został przygotowany przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa, a w tym roku uzyskał on aprobatę parlamentu. Celem całej operacji ma być otrzymanie wiarygodnych i obiektywnych danych na temat ludności Uzbekistanu, aby w ten sposób państwo mogło nadać odpowiedni kształt rozwojowi społeczno-ekonomicznemu i politycznemu kraju.

Same dane prywatne obywateli, w tym te mogące naruszać prawa człowieka, nie będą publikowane bez zgody osób odpowiadających na pytania urzędnika spisującego informacje. W przypadku ich nieprzekazania, administracja będzie pozyskiwać interesujące ją dane u samorządu obywatelskiego.

Na podstawie: fergana.agency.