Indie Chiny populacjaWedle danych United States Census Bureau, w roku 2025 Indie wyprzedzą Chiny pod względem wielkości populacji, tym samym stając się największym wedle ilości obywateli państwem na świecie.

Zgodnie z wyliczeniami, które znajdują się w ostatniej publikacji USCB, w 2025 roku wielkość populacji Indii będzie wynosić 1 miliard 396 milionów obywateli, natomiast Chiny będzie zamieszkiwało 1394 mln obywateli – podaje UKRINFORM za radiostacją Voice of America.

Wzrost wielkości populacji Chin zwolnił w latach 80-tych ubiegłego wieku w związku z państwową polityką zwaną „2+1”, czyli wydawaniem większości kobiet zezwolenia na urodzenie tylko jednego dziecka. Obecnie na jedną Chinkę przypada przeciętnie 1,5 dziecka, podczas gdy na jedną Hinduskę – 2,7. USCB wylicza, że USA są obecnie trzecim pod względem populacji na świecie (czwartym, jeśli brać pod uwagę quasipaństwowy twór – Unię Europejską). Kolejne w rankingu są Indonezja, Brazylia, Pakistan, Bangladesz i Nigeria.

Bardzo obrazowo i metaforycznie o problemie przeludnienia krajów takich jak Indie i Pakistan oraz nielimitowanej imigracji z tych krajów do białej niegdyś Europy pisał francuski pisarz Jean Raspail w świetnej książce Obóz Świętych – zachęcamy do przeczytania przynajmniej recenzji.