US CensusNajnowsze amerykańskie badania opublikowane przez US Census Bureau wskazują, że biali stają się mniejszością w coraz większej ilości miast. Liczba miast, w których biali spychani są do roli mniejszości wzrasta nieustannie od 30 lat. W roku 1980 w zaledwie dziewięciu z 366 obszarów miejskich biali stanowili mniejszość, w roku 1990 miast takich było 10, w roku 2000 już 32, a w 2010 ich liczba osiągnęła 46.

Wśród tych miast znajdują się m.in. Nowy Jork, San Diego, Memphis czy Las Vegas. Specjalista w dziedzinie demografii, William Frey z Brookings Institution mówi, że powodów demograficznych zmian jest kilka. Wśród nich wymienia m.in. małodzietność białych rodzin, ich migracje poza obszary miejskie oraz masową imigrację latynoską i azjatycką. Najwyższy przyrost naturalny mają dziś Latynosi i to oni stają się najliczniejszą mniejszością w USA, wypierając czarnych. W ciągu ostatnich dziesięciu latynoska populacja zaliczyła wzrost o 42 procent osiągając liczbę 50,5 miliona, podczas gdy czarna populacja mieszkańców Stanów Zjednoczonych wzrosła 11 procent sięgając liczby 37,7 milionów.

Frey podkreśla również polityczne znaczenie zmian demograficznych zwracając uwagę, że dziś politycy, chcąc zdobyć poparcie, zmuszeni będą do częstszych ukłonów w stronę społeczności latynoskiej, która zastąpiła murzynów w roli największej mniejszości USA.