Amerykanie wprowadzają sankcje za prowokacje Kosowa

W poniedziałek w północnej części Kosowa doszło do starć pomiędzy siłami NATO i serbskimi demonstrantami. Były one spowodowane rozpoczęciem pracy przez burmistrzów wybranych w wyborach samorządowych zbojkotowanych przez kosowskich Serbów. Teraz Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji na władze samozwańczej republiki, uznając działania władz w Prisztinie za celowe prowokacje. Blisko 30 członków "sił pokojowych" KFOR oraz ponad 50 serbskich demonstrantów zostało rannych w trakcie poniedziałkowych zamieszek w północnym Kosowie. Starcia związane były z rozpoczęciem pracy przez kilku nowych burmistrzów, którzy zostali...
Więcej

Ukraiński nowym językiem nauczanym w polskich szkołach?

Władze Lublina prowadzą konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat wprowadzenia języka ukraińskiego do programu nauczania. Wiceprezydent miasta Mariusz Banach chciałby, aby ukraiński stał się jednym z języków nowożytnych obok niemieckiego czy francuskiego. Zdaniem Banacha "to bardzo dobry krok dotyczący przyszłości, tego, jak kiedyś młodzi ludzie będą podejmowali pracę zawodową". Portal Radia RMF FM poinformował, że w szkołach w stolicy województwa lubelskiego pracuje obecnie około stu nauczycieli z Ukrainy. Mają oni obecnie przygotowywać "autorskie programy do nauczania języka ukraińskiego". Na...
Więcej

Parlament Litwy zagłosował za związkami homoseksualnymi po słowach ambasadora USA

Litewski parlament poparł w drugim czytaniu projekt legalizujący związki partnerskie osób tej samej płci. Wcześniej jednoznacznie postulaty ruchów mniejszości seksualnych poparł ambasador Stanów Zjednoczonych w Wilnie, Robert S. Gilchrist. Parlamentarzyści do Seimasu zdecydowali się na ten krok mimo sprzeciwu zdecydowanej większości litewskiego społeczeństwa. Już we wrześniu ubiegłego roku pomysł zgłoszony przez rządzącą koalicję konserwatystów i liberałów został zaaprobowany przez parlamentarną komisję ustawodawczą. Przez kilka miesięcy się nim nie zajmowano, co zmieniło się jednak w ostatnich tygodniach. Teraz niewielką przewagą głosów...
Więcej

Przedsiębiorcy liczyli na korzyści związane z napływem uchodźców z Ukrainy. Niektóre branże są jednak rozczarowane, bo kobiety zza naszej wschodniej granicy nie są szczególnie zainteresowane pracą w sektorach gastronomii i hotelarstwa. Uważają je za czasochłonne i wymagające poświęcenia zbyt dużej ilości czasu.

Tak zwany sektor HoReCa w ciągu ostatnich dwóch lat zmagał się ze sporymi problemami. Portal PulsHR.pl zauważa, że przez wiele miesięcy nie mógł on funkcjonować z powodu lockdownów uzasadnianych pandemią koronawirusa. W tym czasie wielu jego pracowników postanowiło zmienić miejsce zatrudnienia, na ogół przechodząc do innych branż.

Główny Urząd Statystyczny w podawanych przez siebie danych zauważa, że w czwartym kwartale 2021 roku odnotowano 2,6 razy większą liczbę wakatów w branżach gastronomicznej i hotelarskiej. Dodatkowo blisko siedmiokrotnie zwiększyła się liczba miejsc pracy dostępnych w wyżej wymienionych sektorach.

Przedstawiciele branży mówią w rozmowie z PulsHR.pl, że w hotelach i restauracjach do wykonania jest wiele obowiązków na zapleczu. Tym samym nie jest konieczna znajomość języka polskiego, ani też szczególne umiejętności, dlatego liczyć mają się głównie chęci do podjęcia pracy.

Okazuje się jednak, że HoReCa nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony ukraińskich uchodźców. Szukają oni więc zatrudnienia w innych sektorach, bo gastronomia i hotelarstwo wymagają od swoich pracowników dużego zaangażowania, między innymi kosztem ich prywatnego życia.

„Barometr zawodów” od dawna wskazuje na największe problemy dotyczące HoReCa. Brak pracowników na stanowiskach recepcjonisty, kelnera czy kucharza bierze się z kiepskich zarobków, pracy na zmiany, konieczności pracy w weekendy, a niekiedy również z brakiem odpowiednich kwalifikacji.

Na podstawie: pulshr.pl.

Zobacz również:

 

Poprzedni postChiny uważają sankcje wobec Rosji za nieskuteczne Następny postWenezuela zorganizowała "Szczyt przeciwko faszyzmowi"