Wszystkie kluby parlamentarne poza Konfederacją zagłosowały przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Finansowanie pobytu Ukraińców do końca czerwca bieżącego roku będzie kosztowało 6,2 miliarda złotych, a rząd przygotowuje się do dalszego przedłużenia ich pobytu.

Projekt nowelizacji wspomnianej ustawy wniosło do Sejmu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wniosek o jego odrzucenie już w pierwszym czytaniu złożyła Konfederacja, ale sprzeciwiły mu się kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi.

Tym samym do dalszego procedowania przekazano zmiany przewidujące przedłużenie do 30 czerwca 2024 roku legalnego pobytu Ukraińców w Polsce, ich dostępu do rynku pracy, a przede wszystkim możliwość korzystania przez nich z świadczeń socjalnych.

MSWiA zarazem pracuje nad kolejną nowelizacją, tym razem dotyczącą przedłużenia obowiązywania ustawy do 4 marca 2025 roku. Rząd Donalda Tuska twierdzi, że jest zobowiązany do takich działań w związku z decyzją Rady Unii Europejskiej o przedłużeniu tymczasowej ochrony Ukraińców przebywających na terytorium UE.

Nowelizacja uzyskała całkowite poparcie ze strony największej partii „opozycyjnej”. Poseł PiS i były wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekonywał, że nieprzedłużenie pobytu Ukraińców doprowadziłoby rzekomo do paraliżu funkcjonowania wielu firm w Polsce.

Na podstawie: pulshr.pl,