Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało pakiet zmian będący elementem rządowego projektu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tym samym ukraińscy obywatele przebywający legalnie w naszym kraju będą mogli prowadzić tutaj swoje przedsiębiorstwa, i to dokładnie na takich samych zasadach jak Polacy.

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak w zamieszczonym przez resort komunikacie zwraca uwagę na trudną sytuację Ukraińców, którzy w związku z konfliktem na terenie swojego kraju postanowili z niego uciec. Właśnie z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego przygotował zmiany pozwalające im na prowadzenie własnych przedsiębiorstw w naszym kraju.

Nowak podkreślił, że ukraińscy obywatele będą mogli liczyć na ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu w Polsce swoich biznesów, o ile przebywają u nas zgodnie z obowiązującym prawem. Zmiany są zaadresowane nie tylko do osób, które przyjechały do naszego kraju po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w dniu 24 lutego, ale także dla Ukraińców mieszkających tutaj już wcześniej.

„Zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego” ma jednak wymagać od Ukraińców, aby posiadali oni polskie numery PESEL. Pierwsze z nich zostały już zresztą nadane, bo prezydent Andrzej Duda podpisał już przyjętą w ekspresowym tempie ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Resort kierowany przez Nowaka od wielu dni stara się działać na rzecz przyciągnięcia do Polski ukraińskich przedsiębiorców. W przeniesieniu firm do naszego kraju ma pomóc Ukraińcom Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która między innymi w porozumieniu ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi oferuje im powierzchnie magazynowe.

Na podstawie: bankier.pl, gov.pl/rozwoj-technologia.