azowPowołany przez ukraińskich nacjonalistów w maju bieżącego roku ochotniczy batalion „Azow” został rozszerzony do rangi pułku. Międzynarodowy batalion „Azow” jest pierwszym ochotniczym oddziałem wyróżnionym w ten sposób.

„Azow” rozszerzono do rozmiarów pułku zgodnie z rozporządzeniem ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, za szczególne zasługi dla ojczyzny. Ochotnicy z tego batalionu od połowy maja br. toczą walki z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, w szczególności w obszarze donieckim.

W szeregach batalionu obok ukraińskich nacjonalistów walczą również ochotnicy z innych europejskich krajów, m.in. Włoch, Szwecji, Finlandii, Estonii oraz – co wzbudza największe zainteresowanie – Rosji. Jedną z głośniejszych akcji, jaką przeprowadzili bojownicy oddziału „Azow” było wzięcie do niewoli „ministra obrony” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Ihora Hakimzianowa, które miało miejsce zaledwie kilka dni po uformowaniu batalionu (7 maja 2014 r.).

Ranga pułku nie jest pierwszym wyróżnieniem, które w trakcie trwającego wciąż konfliktu otrzymali bojownicy tego batalionu. Bojownicy grupy „Azow”, na czele z dowódcą Andrijem Biłeckim, zostali już kilkakrotnie odznaczeni orderami „Za męstwo” oraz „Za zasługi w służbie wojskowej”.

na podstawie: unian.net