english1600 szkół w całej Anglii znajduje sie w sytuacji, w której język angielski nie jest językiem używanym przez większość uczniów, a liczba ta rośnie dramatycznie każdego tygodnia. Nowe dane pokazują, że około miliona angielskich uczniów w domach porozumiewa się w języku innym niż angielski. Szokujący raport donosi o 97 szkołach, w których zaledwie jeden na dwudziestu uczniów używa języka angielskiego jako pierwszego.

W momencie dojścia do władzy premiera Tonego Blaira w 1997 roku, w Anglii było 866 szkół, w których ponad połowa uczniów używała angielskiego jako drugiego języka. Najnowsze dane z Ministerstwa Edukacji wskazują na podwojenie się tej liczby w ciągu 14 lat. Dziś szkół takich jest 1638, w tym 363 szkoły podstawowe, 224 szkoły średnie i 21 szkół specjalnych.

Alarmujące są dane o liczbie dzieci mówiących na codzień w innym niż angielski języku w szkołach podstawowych. Jest to liczba 547 tysięcy uczniów, co oznacza, że w obcym języku porozumiewa się co szósty uczeń. Największym skupiskiem uczniów jest oczywiście Londyn, gdzie na przestrzeni 14 dzielnic uczniów używających obcego języka jest 98 tysięcy w porównaniu do 79 tysięcy mówiących po angielsku.

Badania wskazują, że najpopularniejszym językiem, jakim posługują się uczniowie jest język pendżabski (posługuje się nim ludność zamieszkująca krainę Pendżab na pograniczu indyjsko-pakistańskim). Kolejnymi popularnymi językami są m.in. bengalski, gudżarati, urdu, portugalski, polski, turecki, somalijski, arabski i tamilski.