ozoguzZa naszą zachodnią granicą odbyły się niedawno wybory parlamentarne. Najlepszy wynik osiągnęli chadecy z CDU/CSU zdobywając 49,4%, a będąca koalicjantem w nowym rządzie lewicowa SPD uzyskała 30,5% głosów.

Wraz z nowym rządem pojawili się nowi ministrowie. Nie byłoby to nic wartego uwagi, gdyby nie fakt, że tekę ministra stanu do spraw migracji, uciekinierów i integracji objęła urodzona w Niemczech Turczynka, Aydan Özoğuz.

Jest to pierwsza osoba o imigranckim pochodzeniu, która będzie uczestniczyć w posiedzeniach niemieckiego rządu. Zastąpi ona na stanowisku Marię Boehmer z CDU. Özoğuz wywodzi się z socjaldemokratycznej SPD i weszła do rządu w wyniku powstania koalicji jej partii z chadeckimi CDU/CSU. Prace nowego rządu rozpoczną się w następnym tygodniu.

Aydan Özoğuz urodziła się już na terenie Niemiec, jej rodzice przybyli tam w 1958 roku jako gastarbeiterzy i zajęli się handlem żywnością. Ich córka przyszła na świat w 1967 roku w Hamburgu. Obywatelką Niemiec została dopiero w wieku 22 lat w 1989 roku. Zdobyła w Hamburgu wykształcenie z dziedziny anglistyki, w czasie studiów angażowała się w działalność stowarzyszenia tureckich studentów i przewodniczyła mu przez 2 lata.

Od 1996 roku zajmowała się prowadzeniem niemiecko-tureckich projektów w dziedzinie młodzieży i wymiany naukowej, a także sympozjów na tematy stosunków międzyrządowych.

Od 2001 do 2008 roku zasiadała w Parlamencie Hamburga, sprawowała tam funkcję rzecznika do spraw imigracji. W 2009 roku dostała się do Bundestagu z ramienia SPD, od dwóch lat piastuje stanowisko wiceprzewodniczącej partii. Jest również członkiem Rady Powierniczej Akademii Muzułmańskiej w Niemczech.

Ciekawostką w historii jej życia jest fakt, że w 2005 roku była wraz z mężem przesłuchiwana przez wywiad z powodu kontrowersyjnej działalności jej braci Yavuza i Gürhana na portalu internetowym zajmującym się muzułmańskim rynkiem w Niemczech. Özoğuz tłumaczyła się wtedy że poglądy jej braci są wyjątkiem w rodzinie.

na podstawie: PAP