turkey-journalistsStany Zjednoczone i Unia Europejska potępiły ostatnie działania tureckich władz, które ich zdaniem dławią w swoim kraju wolność mediów. Rząd Turcji postanowił bowiem wprowadzić zarząd komisaryczny do medialnej grupy Zaman.

Policjanci weszli w piątek do siedziby koncernu medialnego Zaman, aby wprowadzić w nim zarząd komisaryczny. Funkcjonariusze starli się również pod budynkiem z protestującymi opozycjonistami, którzy krytykują rządy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana za jego tendencje autorytarne. Sama akcja w siedzibie grupy Zaman, wydającej najpopularniejszy turecki dziennik o tej samej nazwie, miała bezpośredni związek z kampanią przeciwko duchownemu Fethullahowi Gülenowi, który jest głównym przeciwnikiem urzędującego prezydenta.

Akcję wymierzoną w grupę Zaman skrytykowały Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Według Amerykanów władze w Ankarze ostatnimi czasy przeprowadziły kilka niepokojących ruchów w stosunku do mediów, w szczególności jeśli chodzi o działania organów ścigania i sądów. Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby zaapelował do Turcji, jako sojusznika Stanów w ramach NATO, aby przestrzegały uniwersalnych wartości wolności słowa.

W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele Unii Europejskiej, według których Turcja jako kraj kandydujący musi przestrzegać demokratycznych standardów.

Ma podstawie: hurriyetdailynews.com, todayszaman.com.