MHP_liderPrzeciwnicy obecnego kierownictwa tureckich nacjonalistów z Partii Ruchu Narodowego zapowiedzieli, że nie zamierzają tworzyć swojej własnej partii. Chcą za to wszelkimi możliwymi sposobami prawnymi pozbawić Devleta Bahçeliego funkcji przewodniczącego ugrupowania.

Czwórka przywódców opozycyjnej grupy wewnątrz Partii Ruchu Narodowego (MHP) spotkała się w niedzielę w Ankarze, gdzie dyskutowała nad nową strategią polityczną. Przeciwnicy rządów Devleta Bahçeliego zadeklarowali, iż nie zamierzają tworzyć nowego ugrupowania, ale zamierzają nadać swojej batalii charakter prawny i zwołać kongres, który odwoła Bahçeliego z funkcji przewodniczącego partii. Jeden z liderów wewnątrzpartyjnej opozycji poinformował jednocześnie, że kolejne jej posiedzenie odbędzie się 11 lipca, kiedy nacjonaliści zamierzają przedyskutować obecną sytuację MHP bardziej szczegółowo.

Kilka dni wcześniej turecki sąd najwyższy zakwestionował możliwość zwołania kongresu MHP w dniu 10 lipca, a jednocześnie uchylił on zmiany w partyjnym statucie, których opozycjoniści dokonali bez zgody odpowiednich organów ugrupowania.

Kryzys wewnątrz partii tureckich nacjonalistów trwa od listopada ub.r., kiedy MHP w porównaniu do wyborów sprzed pięciu miesięcy straciło blisko połowę miejsc w parlamencie. Przeciwnicy Bahçeliego twierdzą, że 68-letni polityk odpowiada za klęskę ugrupowania, natomiast jego zdaniem, wewnętrzna opozycja inspirowana przez osoby trzecie chce zniszczyć MHP.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.