iraq-forcesOddziały irackiej milicji szyickiej Haszed al-Szab odcięły ostatnią drogę, która łączyła Mosul z innymi terenami kontrolowanymi przez terrorystów z Państwa Islamskiego. To kolejny element trwającej od 17 października ofensywy na największe miasto kontrolowane przez ekstremistów.

Szyickie siły militarne Haszed al-Szab dotarły w środę do drogi łączącej miasta Tal-Afar i Sindżar, które znajdują się na zachód od Mosulu. Oznacza to, że odcięty został ostatni szlak komunikacyjny łączący to irackie miasto z Rakką, która jest głównym bastionem Państwa Islamskiego na terytorium Syrii. Szyicka grupa paramilitarna w trzech miejscowościach miała połączyć się z pozostałymi siłami zwalczającymi terrorystów, w tym także z bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wcześniej koalicja skupiona wokół Stanów Zjednoczonych zniszczyła czwarty most na rzece Tygrys, niszcząc tym samym kolejną z linii zaopatrzeniowych mosulskich ekstremistów z ISIS.

Ofensywa przeciwko terrorystom w Mosulu i okolicach trwa od 17 października. Irackiemu wojsku udało się przejąć kontrolę nad częścią dzielnic tego miasta, natomiast od północy i południa do Mosulu zbliżają się kurdyjscy Peszmergowie oczyszczający tereny wokół miejscowości.

Na podstawie: aljazeera.com, onet.pl.