Radni szwedzkiej gminy Lund wprowadzili obowiązkowy egzamin dla przebywających w niej imigrantów. Będą oni musieli więc wypełnić przygotowany wcześniej test, dotyczący wiedzy na temat realiów społecznych goszczącego ich państwa. Egzamin będą poprzedzały obowiązkowe lekcje dotyczące informacji na temat funkcjonowania szwedzkiego społeczeństwa.
Nowa polityka imigracyjna gminy Lund w połłudniowo-zachodniej części kraju była przedmiotem niebywałej zgodności praktycznie wszystkich radnych. Jej projekt został zgłoszony przez polityków centroprawicowej Moderaterny, Chrześcijańskich Demokratów, Partię Centrum, Liberalerny i lokalnej partii FörNyaLund, a ponadto mógł liczyć na wsparcie antyimigracyjnych Szwedzkich Demokratów.
Tym samym każdy z imigrantów przyjętych przez Lund po kryzysie imigracyjnym z 2015 roku, będzie musiał wziąć udział w obowiązkowych lekcjach dotyczących funkcjonowania Szwecji. Dopiero po nich obcokrajowcy pochodzący spoza Europy będą mogli przystąpić do specjalnego egzaminu. Jednocześnie jego niezdanie nie będzie równoznaczne z utratą prawa do korzystania z pomocy społecznej. Po kolejnych negatywnych testach wszczęte zostanie natomiast postępowanie dotyczące problemów imigranta w nauce.
Lund jest dopiero drugą szwedzką gminą, która zdecydowała się na wprowadzenie na swoim terytorium obowiązkowych lekcji społeczeństwa dla imigrantów. Wcześniej na taki krok zdecydowała się Vellinge w południowej części kraju.
Na podstawie: friatider.se.