migrantmurderW szwedzkim ośrodku dla „uchodźców” doszło do zabójstwa 22-letniej pracownicy placówki. Ciosy nożem zadał jej jeden z mieszkańców ośrodka gdzie przebywają nieletni imigranci. Kobietę odwieziono do szpitala gdzie pomimo udzielonej pomocy zmarła.

Policja odmówiła komentarza na temat pochodzenia i tożsamości napastnika. Podano jedynie, że był mieszkańcem ośrodka dla nieletnich imigrantów, którzy przybyli do Szwecji bez opieki dorosłych. Ośrodek, w którym doszło do tragedii znajduje się w miejscowości Molndal, nieopodal Goteborga.

Rzecznik policji Thomas Faubourg powiedział mediom, że nastolatek został aresztowany pod zarzutem morderstwa. Nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących motywów zbrodni. „Takie przypadki są coraz częstsze. Mamy do czynienia z o wiele większą liczbą incydentów podobnych do tego od czasu napływu dużej liczby uchodźców” – powiedział Faubourg.

Atak nastąpił niedługo po tym jak komisarz policji Dan Eliasson postawił w stan gotowości dodatkowych 1400 funkcjonariuszy do walki z terroryzmem oraz zabezpieczenia deportacji nielegalnych imigrantów. „Jesteśmy zmuszeni do interwencji w wielu ośrodkach dla uchodźców. W niektórych miejscach wymagają one znacznych sił policyjnych. Taki problem nie istniał jeszcze sześć miesięcy temu. Znaczy to, że policja nie będzie w stanie efektywnie pracować przy innych sprawach” – powiedział Eliasson.

Według szwedzkiej Agenncji ds. Migracji (Migrationsverket) liczba gróźb i przypadków przemocy w ośrodkach dla azylantów podwoiła się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2014 roku przypadków takich było 148, zaś w 2015 już 322. Wzrosła także liczba podpaleń ośrodków dla imigrantów co oznacza sprzeciw wobec szwedzkiej polityki otwartych granic. Nie było to także pierwsze morderstwo dokonane przez imigrantów. W zeszłym roku ubiegający się o azyl bandyta zamordował dwie osoby w sklepie Ikea. W sądzie tłumaczył, że zrobił to ponieważ nie chciał zostać deportowany.

Licząca 9,8 miliona mieszkańców Szwecja w 2015 roku przyjęła ponad 160 tysięcy imigrantów co stawia ją w czołówce państw europejskich przyjmujących imigrantów. Spośród tej liczby 35 tysięcy stanowili nieletni bez opieki.

na podstawie: thelocal.se