Kanton Valais w południowej Szwajcarii będzie pierwszą z dwudziestu sześciu tego typu jednostek terytorialnych, które wprowadzą obowiązkową edukację seksualną dla przebywających w nim „uchodźców”. Władze regionu twierdzą, iż tym samym przybysze z Bliskiego Wschodu, mający mieć podstawowe braki w wiedzy na temat biologii, zostaną zapoznani z zachodnią kulturą, a część szwajcarskich polityków chce wprowadzić takie rozwiązanie na terytorium całego kraju.
Valais jest dziewiątym co do wielkości kantonów Szwajcarii, ale jednocześnie jednym z najbardziej postępowych. Z tego powodu od pewnego czasu imigranci przybywający do niego z Bliskiego Wschodu są zobowiązani uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego. Osoby prowadzące tego typu kursy twierdzą w rozmowach z mediami, iż „uchodźcy” z Syrii, Afganistanu, Iranu czy też Erytrei nie posiadają podstawowej wiedzy na temat seksualności i biologii, dlatego są informowani chociażby o tym, jak rodzą się dzieci.
Członkini szwajcarskiej Rady Narodu, czyli federalnego parlamentu, Silvia Schenker z Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii chce skopiować pomysł władz wspomnianego kantonu, dlatego domaga się wprowadzenia podobnych szkoleń na terytorium całego kraju, o co walczy zresztą od dwóch lat. Parlamentarzystka zaczęła interesować się sprawą po osławionych sylwestrowych gwałtach w niemieckiej Kolonii, stąd też uważa, że dzięki edukacji „uchodźcy” zostaną przygotowani na zasady szwajcarskiej kultury, w tym przede wszystkim na zachodnie podejście do kobiet.
Jak na razie władze poszczególnych szwajcarskich kantonów nie zrobił zbyt wiele, aby przystosować imigrantów do życia w zachodniej Europie. Niektóre z nich wprowadziły jedynie edukację ekologiczną, poświęconą składowaniu niepotrzebnych odpadów, a część uważa po prostu, iż realizacja takiego pomysłu nie jest potrzebna. Władze kantonów twierdzą bowiem, że seksualność jest prywatną sprawą każdego człowieka, dlatego „uchodźcy” nie powinni być przymuszani do podobnych lekcji, bo spora część z nich po prostu ich nie potrzebuje.
Na podstawie: jungefreieheit.de, 20min.ch.