W Szwajcarii prowadzona jest kampania na rzecz zmiany hymnu narodowego, który zdaniem krytyków „nie przystaje do dzisiejszych wartości”. Twierdzą oni także, że obecny hymn nigdy nie zakorzenił się w świadomości narodowej Szwajcarów.
Pomysłodawcy zmiany hymnu ogłosili nieoficjalny konkurs na pieśń, która mogłaby go zastąpić. Nagrodą jest 10 000 franków (ok. 8 tysięcy euro). Przewodniczący jury, które ma wybrać nowy hymn, Pierre Kohler powiedział, że hymny narodowe powinny być zmieniane co 50 lub 100 lat. Pomysłodawcy zmian dają autorom czas do 30 czerwca. Zmienić hymn chcą do 2016 roku, do tego czasu chcą także zorganizować referendum, które pozwoliłoby na zmianę hymnu.
Obecny hymn Szwajcarii zwany „Szwajcarskim Psalmem” został skomponowany w 1841 roku, tekst do niego powstał dwa lata później. Jako hymn państwowy pieśń została wstępnie zatwierdzona w 1961 roku, oficjalny status uzyskała w 1981 roku.
Tekst hymnu odnosi się do Boga oraz pobożności Szwajcarów, co szczególnie razi zwolenników jego zmiany, którzy zarzucają mu, że jest „mieszanką modlitwy i prognozy pogody”. Przeciwnicy obecnego hymnu nie kryją, że główny problem stanowi dla nich tekst pieśni. Zalecają oni autorom, by nowy hymn odnosił się do wartości takich jak „demokracja”, „solidarność” i „otwartość na świat”.
na podstawie: The Local