Szwajcaria zamierza zmienić hymn swojego kraju. Na styczeń 2014 roku przewidziane zostało rozpisanie konkursu na treść nowego hymnu, priorytetem jest zmiana słów, lecz niewykluczona jest również zmiana muzyki. Powodem, dla którego zdecydowano się na taki konkurs jest zbytnia „staroświeckość”, treść słów nie odpowiada bowiem „postępowym” wartościom dzisiejszej Szwajcarii.
Słowa hymnu noszącego nazwę „Psalmu Szwajcarów” napisanego w 1841 roku odnoszą się do modlitwy, Boga, gór i słońca. Takie nawiązania mocno rażą postępowców, którzy chcą aby w nowej wersji odniesienia do Boga i modlitwy zastąpić odniesieniami do obowiązującej obecnie konstytucji, mówiącej o demokracji, solidarności czy wolności.
Organizacją konkursu zajmuje się Szwajcarskie Stowarzyszenie na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG), którego przedstawiciel, Lucas Niederberger, wyjaśnił dziennikarzom BBC, na czym polega jego zdaniem problem z obowiązującym hymnem. „Głównym problemem jest tekst. Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem” – powiedział Niederberger.
Sugerowaną przez SGG bazą dla nowego tekstu może być preambuła obecnej konstytucji Szwajcarii, mówiąca o dążeniu do „wzmocnienia wolności i demokracji, niepodległości i pokoju, w solidarności i otwarciu na świat” i „życiu wspólnie we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla różnic”.
Uczestnikami konkursu mogą zostać obywatele Szwajcarii lub zamieszkujący w niej obcokrajowcy. Chętni będą mogli zgłaszać swoje pomysły przez 6 miesięcy, do czerwca 2014 roku, a nagrodą przewidzianą w konkursie jest 10 tysięcy franków szwajcarskich. Nadesłane prace zostaną ocenione przez 25-osobowe jury złożone z przedstawicieli różnych dziedzin życia Szwajcarii, od literatury po sport. Członkowie jury będą również przedstawicielami wszystkich czterech języków uznawanych za oficjalne w tym federacyjnym kraju czy niemieckiego, francuskiego, włoskiego i retoromańskiego. Wybrany przez nich projekt zostanie przedstawiony Radzie Federalnej (odpowiednik polskiego rządu) do zaakceptowania.
Pomysły rewizji tekstu pojawiały się już wcześniej, lecz były one wysuwane przez pojedyncze osoby lub małe grupki, przechodząc bez większego echa. Szwajcaria nie będzie pierwszym krajem, który zmienia swój hymn, w 2011 roku na taki krok zdecydowała się Austria, zmieniając wiersz „Naród wielkich synów” na „Naród wielkich synów i córek”.
na podstawie: PAP