Niektóre ze szwajcarskich miast po zaostrzeniu przez rząd przepisów dotyczących uchodźców chcących osiedlić się w tym kraju, chcą pójść o krok dalej i zakazać osobom ubiegającym się o azyl dostępu do niektórych miejsc publicznych. Ograniczenia miałyby dotyczyć na przykład dostępu do basenów, bibliotek czy boisk.
Imigranci ubiegający się o azyl w Szwajcarii będą mieszkać teraz w specjalnie przystosowanych do tego celu ośrodkach, najczęściej będą to odpowiednio zaadaptowane stare koszary wojskowe. Pierwszy ośrodek tego typu otworzony został w mieście Bremgarten, leżącym w sąsiadującym z Niemcami kantonie Agrowia. Władze tego miasta chciałyby na przykład ograniczyć potencjalnym azylantom dostęp do kościołów. Ograniczenia, które chcą wprowadzić samorządowcy podyktowane są bezpieczeństwem rdzennych mieszkańców Helwetii i mają zapobiec napięciom, do jakich mogłoby dochodzić pomiędzy Szwajcarami a azylantami.
Innym miastem, które chciałoby zadbać o bezpieczeństwo swoich mieszkańców jest Menzingen, leżące w kantonie Zug. Piastujący urząd burmistrza Roman Staub uznał, że ubiegający się o azyl nie powinni mieć dostępu do „szczególnych obszarów”, zaliczył do nich na przykład okolice szkół. „To z pewnością jest bardzo trudny obszar, bo tutaj ubiegający się o azyl mogą spotkać naszych uczniów – dziewczęta lub chłopców w wieku szkolnym” – stwierdził burmistrz. Ograniczenia zostały już wcześniej uzgodnione z miejskimi radnymi przez rządowy departament ds. imigrantów.
Obawy Szwajcarów maja bardzo mocne podstawy. Liczba przestępstw popełnianych przez obcokrajowców ubiegających się o azyl wzrosła w 2012 roku aż o 38%, a po otrzymaniu prawa do azylu imigranci wcale nie poprawiają swojego zachowania. Przeciętnie jeden potencjalny azylant przypada na 625 Europejczyków. W Szwajcarii 1 osoba taka osoba przypada na 332 mieszkańców, czyli jest to 4 do 5 razy więcej niż na przykład we Francji, czy borykających się z morskimi najazdami Afrykańczyków Włochami.
Ograniczenia dla obcokrajowców spotkały się z automatycznymi oskarżeniami o „rasizm: ze strony lewicy i obrońców praw człowieka, niezależnie od rasy ludzi jakich miałyby dotyczyć.
na podstawie: PAP
Zobacz również:
– Szwajcaria zaostrza ustawę dot. azylu dla cudzoziemców