Tysiące Szkotów przeszło ulicami Edynburga, domagając się uzyskania niezależnego statusu względem Wielkiej Brytanii. Demonstracja była częścią kampanii „Tak dla Szkocji”, zachęcającej do opowiedzenia się za niezależnością w lokalnym referendum, które odbędzie się na jesieni 2014 roku.

Chociaż oferowana w referendum „niepodległość” jest pojęciem bardzo umownym (w skrócie: oznaczać będzie przejście spod kontroli Zjednoczonego Królestwa pod dyktando Unii Europejskiej – LINK), wielu Szkotów postanowiło wziąć udział w demonstracji, aby podkreślić przywiązanie do swojej tożsamości narodowej. Po przemierzeniu głównych ulic szkockiej stolicy, demonstranci odśpiewali hymn Szkocji, „Flower of Scotland”, którego tekst niemalże w całości poświęcony jest dążeniom do odzyskania niepodległości.

Spora część angielskich mediów pominęła informację o wielotysięcznym szkockim marszu w Edynburgu, lub znacznie zaniżyła liczbę jego uczestników. Oprócz Anglii, która „od zawsze” podkreśla swą brytyjskość, we wszystkich krajach Zjednoczonego Królestwa panuje silne poczucie tożsamości narodowej i chęć uzyskania pełnej niepodległości względem Wielkiej Brytanii.