Watykański sekretarz do spraw relacji z państwami, arcybiskup Paul Gallagher odwiedził Iran, gdzie w stolicy kraju Teheranie spotkał się z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych Mohammedem Dżawadem Zarifem, zaś głównym tematem ich rozmów było watykańskie poparcie dla pokojowego rozwoju irańskiej energii jądrowej oraz sprawa prześladowań muzułmanów w Mjanmie.

Obaj dyplomaci spotkali się ostatnio dwa lata wcześniej, kiedy omawiali kwestię wizyty irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego w Watykanie, gdzie spotkał się on z papieżem Franciszkiem. Wizyta abp Gallaghera w Teheranie miała natomiast na celu dalsze podtrzymanie wieloletnich stosunków pomiędzy Stolicą Apostolską i Islamską Republiką Iranu, które opierają się na wzajemnym szacunku oraz intensywnym dialogu. Obaj dyplomaci podkreślili więc znaczenie dialogu i współpracy między cywilizacjami i religiami.

Z tego powodu Zarif podkreślił, że jego kraj respektuje charakter władzy papieskiej oraz stanowiska Ojca Świętego, natomiast abp Gallagher podtrzymał dotychczasowe poparcie Watykanu dla rozwoju pokojowej energii jądrowej w Iranie. Dyplomaci rozmawiali również o ostatnich wydarzeniach w Mjanmie, czyli dawnej Birmie, gdzie tamtejsze wojsko i sprzymierzone z nim milicje atakują i niszczą wioski muzułmańskich Rohingya, którzy masowo uciekają przed prześladowaniami do sąsiedniego Bangladeszu. Watykan i Iran zdecydowanie potępiły tamtejsze czystki i wezwały społeczność międzynarodową do rozwiązania trwającego w Mjanmie konfliktu.

Wspólnym wrogiem Stolicy Apostolskiej i Iranu jest oczywiście terroryzm, dlatego szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali na temat przeciwdziałania ekstremizmowi rozprzestrzeniającymi się na całym świecie. Dyplomaci byli zgodni, iż konieczne jest rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz problemu napływu uchodźców, bowiem wojna w Syrii zagraża pokojowemu współistnieniu wyznawców różnych religii w regionie.

Na podstawie: en.mfa.ir, ifpnews.com.