Prof. Elżbieta Mączyńska będąca szefową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, udzieliła wywiadu portalowi Gazeta.pl, w którym obala mity dotyczące polskiej gospodarki po 1989 roku. Zdaniem ekonomistki, Polska w łatwy sposób pozbyła się swojego kapitału, a ten wbrew liberalnym dogmatom ma narodowość.
Mączyńska skrytykowała przede wszystkim działalność zachodnich hipermarketów na terenie Polski, które nie przynoszą państwu żadnych korzyści podatkowych, a swoje zyski wyprowadzają do innych krajów, gdzie też płacą podatki. Ekonomistka uważa także, że zagraniczne koncerny wykupują polskie firmy za bezcen, często je niszcząc, aby zrobić miejsce dla swoich produktów. Przykładem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim prywatyzacja po 1989 roku. U jej początków sprzedawano przede wszystkim firmy przynoszące zyski, co kończyło się często ich zamknięciem. W prostej linii oznaczało to więc, że państwo uzyskiwało jednorazowy przykład w postaci sprzedaży swoich aktywów, a następnie traciło stały dochód z podatków płaconych dotychczas przez te firmy.
Szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uważa, że w Polsce nie zadbano należycie o rodzime marki. Nasz rynek był łakomym kąskiem dla zagranicznych kontrahentów, ponieważ po latach niedoborów w czasach PRL-u, Polacy pragnęli nowości, a obce produkty wypierały rodzimą produkcję. Mączyńska podkreśla również, że rządzący nie zadbali o należyty system podatkowy, dostosowany do warunków globalizacji i przeciwdziałający wyciekowi pieniędzy z Polski.
na podstawie: money.pl