Arcybiskup Antoine Audo, dyrektor syryjskiego Caritasu i chaldejski ordynariusz Aleppo, wyraził niezadowolenie z powodu przyjęcia tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana przez papieża Franciszka, a przede wszystkim skrytykował podejście zachodnich mediów do syryjskiego konfliktu. Jego zdaniem tamtejsze społeczeństwo ma zupełnie inne podejście do trwającej wojny, dlatego chce jej zakończenia i nie popiera niewielkich grup zainteresowanych dalszymi walkami.

Syryjski duchowny przebywa z wizytą we Włoszech wraz z przedstawicielami Kościoła chaldejskiego, stąd udzielił wywiadu Radiu Watykańskiemu. Abp. Audo stwierdził, że Syryjczycy są już zmęczeni konfliktem i nie podzielają poglądu zachodnich mediów na temat trwającej wojny, co tyczy się zwłaszcza tamtejszych chrześcijan. Stąd też społeczeństwo Syryjskiej Republiki Arabskiej ma obecnie cechować się powszechną wolą pojednania i pokoju po siedmiu latach wyniszczających walk.

Biskup Aleppo dodał, że wojna nadal trwa jedynie z powodu aktywności niewielkiej mniejszości, która służy w tej sprawie obcym interesom. Zasugerował on przy tym, iż są to między innymi interesy tureckie, ponieważ wyraził zaniepokojenie wizytą tamtejszego prezydenta w Stolicy Apostolskiej. Abp. Audo powiedział więc wprost, że Syryjczycy nie są zadowoleni z powodu podejmowania Erdoğana przez Franciszka i mają nadzieję na rozsądek Watykanu, który nie wpadnie w propagandową pułapkę zastawioną przez Turków.

Na podstawie: pl.radiovaticana.va.