Przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej i Syryjskiej Republiki Arabskiej zawarli porozumienie o strategicznym partnerstwie pomiędzy swoimi krajami. Baszar al-Assad i Xi Jinping są zainteresowani współpracą gospodarczą, a Państwo Środka zamierza także wspomóc Syrię w prowadzeniu przez nią dalszej walki z ugrupowaniami terrorystycznymi.

Syryjski prezydent przybył do Chin z okazji rozpoczęcia Igrzysk Azjatyckich w mieście Hangzhou. Głównym punktem jego wizyty było spotkanie z chińskim przewodniczącym, podczas którego zawarto umowę o strategicznym syryjsko-chińskim partnerstwie oraz podpisano dwa inne porozumienia.

Pekin zainteresowany jest przede wszystkim udziałem w procesie gospodarczej odbudowy swojego sojusznika po wojnie. Poza tym chce wesprzeć Damaszek w prowadzonej przez syryjską armię walce z ugrupowaniami terrorystycznymi.

Al-Assad podziękował jednocześnie Xi za dotychczasowe wsparcie Państwa Środka „w czasie kryzysu i cierpień”. Wyraził także nadzieję na „szeroko zakrojoną i długoterminową współpracę we wszystkich dziedzinach” z chińskimi partnerami.

Xi zapowiedział ze swojej strony dalsze poparcie dla reintegracji Syrii ze strukturami międzynarodowymi, „w obliczu niestabilnej i niepewnej sytuacji międzynarodowej”., aby w ten sposób chronić „sprawiedliwość międzynarodową”.

Na podstawie: thenationalnews.com, globaltimes.cn, sana.sy.

fot. tishreen.news.sy