terrorystaskurwielOd początku roku ponad siedem tysięcy osób straciło życie w walkach pomiędzy zwaśnionymi grupami terrorystów walczących w Syrii. Tzw. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) podało, że w wyniku wewnętrznych walk pomiędzy terrorystami z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) oraz powiązanego z Al-Kaidą Al-Nusra Front zabito także 650 cywilów.

SOHR podaje, że udało się zidentyfikować 5641 poległych terrorystów, podczas gdy około 1200 nazwisk pozostaje niezweryfikowanych. 2196 z zabitych należało do ISIL, zaś 2764 do Al-Nusra Front. Pozostali byli członkami innych grup walczących przeciwko prezydentowi Assadowi. Starcia pomiędzy rywalizującymi terrorystami trwają pomimo wezwań liderów Al-Kaidy do zaprzestania wewnętrznych walk. Dzięki konfliktowi w środowisku terrorystów coraz większe sukcesy odnosi wojsko syryjskie zdobywając kolejne zajęte przez dżihadystów tereny. Od początku ofensywy rozpoczętej w listopadzie armii udało się odbić większość górksich terenów na granicy z Libanem.

Od marca 2011 roku, w wyniku działań wspieranych przez Zachód terrorystów, w Syrii zabitych zostało 160 tysięcy osób a miliony zostały wypędzone i zmuszone do szukania azylu. Szkolenie i uzbrojenie dla międzynarodowych terrorystów w Syrii zapewnia USA, Wielka Brytania oraz ich regionalni sojusznicy w tym Katar i Arabia Saudyjska i Turcja.

Na podstawie: Press TV