Ministerstwo spraw zagranicznych i emigracji Syryjskiej Republiki Arabskiej określiło jako nieprawdziwe informacje o rzekomych masowych egzekucjach więźniów politycznych, których ciała według administracji Stanów Zjednoczonych mają być następnie likwidowane w specjalnym krematorium pod Damaszkiem.

Administracja Stanów Zjednoczonych zaprezentowała zdjęcia satelitarne obiektów w miejscowości Sajdnaja, znajdującej się kilkanaście kilometrów na północ od Damaszku. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Waszyngton, w tym miejscu ma znajdować się tajne krematorium, w którym palone są ciała przeciwników syryjskiego rządu, którzy mają być rzekomo zabijani w masowych egzekucjach przeprowadzanych w tamtejszych więzieniach. Wcześniej o istnieniu takiego zakładu informowała organizacja Amnesty International, która podała podobną informację w marcu.

Resort spraw zagranicznych i emigracji Syryjskiej Republiki Arabskiej zdementował prawdziwość tych doniesień, które mają być elementem „nowej historii Hollywood” i są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Zdaniem syryjskich władz podobne informacje są elementem strategii prowadzonej przez kolejne amerykańskie rządy, a ich celem jest uzasadnienie polityki agresji i interwencji w życie suwerennych państw.

Dodatkowo w specjalnym oświadczeniu syryjskie władze zwróciły uwagę na fakt, iż podobne doniesienia zawsze pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do kolejnych tur politycznych rozmów dotyczących syryjskiego konfliktu, które toczą się w Genewie i Astanie.

Na podstawie: sana.sy/en.