Obywatel Sudanu Rifat Abbas został skazany na 20 lat więzienia za zabójstwo francuskiej działaczki proimigracyjnej i studentki medycyny Audrey Coignard. Została ona zamordowana przy użyciu noża we wrześniu 2019 roku, gdy kobieta po kilku miesiącach od zakończenia ich związku zażądała od imigranta opuszczenia jej własnego mieszkania.

Abbas przybył do Francji w 2017 roku szukając azylu. Właśnie wówczas poznał 27-letnią kobietę z regionu Normandii, bardzo zaangażowaną w organizacje zajmujące się pomaganiem imigrantom. Francuzka i Sudańczyk przez pewien czas pozostawali w związku, który zakończyli na kilka miesięcy przed zabójstwem Coignard.

Przez pewien czas imigrant mieszkał u swojej byłej partnerki. Ostatecznie we wrześniu 2019 roku kobieta miała zażądać od afrykańskiego mężczyzny, aby opuścił należące do niej mieszkanie. Abbas nie zamierzał jednak tego uczynić, a w czasie kłótni sięgnął po nóż. Chciał w ten sposób uciszyć ofiarę, obawiając się zainteresowania krzykami ze strony francuskiej policji.

Ostatecznie Sudańczyk zadźgał swoją ofiarę. Na ciele Francuzki stwierdzono ostatecznie blisko dwadzieścia ran kłutych. W akcie oskarżenia podkreślono, że imigrant ma niedojrzałą osobowość. Jego obrońca twierdził z kolei, że zachowanie Abbasa było związane z traumą przeżytą przez niego podczas podroży do Europy, bo miał być torturowany w Libii.

Na podstawie: sudouest.fr.