Na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Lesznowoli za blisko 41,5 miliona złotych wybudowano nowy budynek. Straż Graniczna nie ukrywa, że czterokondygnacyjny obiekt jest nowoczesny i zapewnia obcokrajowcom idealne warunki mieszkalne. Imigranci będą więc mogli korzystać z gabinetów lekarskich, dostępu do internetu czy klimatyzowanych sal lekcyjnych.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej pochwalił się inwestycją w swoich mediach społecznościowych. Ogółem nowy budynek na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Lesznowoli koło Grójca kosztował ponad 41,5 mln zł, ma 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, liczy cztery kondygnacje i oferuje obcokrajowcom blisko 44 pomieszczenia mieszkalne.

Według służb „Ten nowoczesny budynek spełnia wszelkie wymogi, gwarantując pełne bezpieczeństwo osobom umieszczonym w ośrodku”. Każde ze wspomnianych pomieszczeń posiada więc węzeł sanitarny i jest przystosowane do goszczenia całych rodzin imigrantów. Mogą oni też korzystać z przestronnej stołówki z punktem do wydawania posiłków.

To nie koniec udogodnień. W każdym z pomieszczeń mieszkalnych, podobnie jak w salach lekcyjnych, znajduje się klimatyzacja. Dodatkowo młodzi imigranci mogą liczyć na „monitory interaktywne przeznaczone dla placówek oświatowych oraz laptopy”.

Ponadto w budynku są zaplecza socjalne dla cudzoziemców przewidziane m.in. do przygotowywania lub podgrzewania posiłków, gabinety lekarskie z nowoczesnym zapleczem medycznym i urządzeniami medycznymi typu USG, sale komputerowe wraz z dostępem do internetu, świetlice, biblioteka i szereg pomieszczeń niezbędnych do zapewnienia wymaganej obsługi ośrodka i przebywających w nim cudzoziemców i personelu. Pomieszczenia przeznaczone dla cudzoziemców są wyposażone w tzw. bezpieczne okna bez krat – chwali się Straż Graniczna.

Warto podkreślić, że dotychczas obcokrajowcy nie byli zadowoleni ze swojego miejsca pobytu. Od kilku miesięcy w Lesznowoli wybuchają strajki głodowe, których uczestnicy domagali się między innymi przeniesienia do otwartych ośrodków. Kolejny protest w placówce trwa zresztą od wczoraj.

Na podstawie: strazgraniczna.pl, interia.pl.