Projekt referendum proponowany przez związkowców zgrupowanych pod szyldem „Solidarności” został odrzucony w sejmowym głosowaniu. Przeciw referendum było 233 posłów (wspólne siły PO i PSL), za optowało 180 parlamentarzystów (PiS, Solidarna Polska, SLD), zaś od głosu wstrzymały się 42 osoby (z ramienia Ruchu Poparcia Palikota).
Mimo porażki w sprawie referendum, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, zapowiada kontynuację działań mających na celu zastopowanie niekorzystnych projektów rządowych zmian. Już 12 kwietnia zebrać ma się sztab protestacyjny NSZZ „Solidarność”, by ustalić strategię.
„Solidarność” od samego początku krytykowała możliwość podniesienia wieku emerytalnego. Pod wnioskiem o referendum zebrała niemal 2 miliony podpisów. Do głównych zarzutów pod adresem tego projektu należą: brak przygotowania do wdrożenia tego planu przez rząd – przez co rozumieć należy brak warunków zachęcających do wydłużenia aktywności zawodowej, m.in. brak warunków do podnoszenia dzietności, zbyt niskie nakłady na publiczną opiekę zdrowotną czy też niskie standardy organizacji i bezpieczeństwa pracy.
na podstawie: solidarnosc.org.pl