Słowenia została jedenastym krajem Unii Europejskiej, który zezwolił na „małżeństwa” osób tej samej płci, dopuszczając jednocześnie możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Zaledwie trzy lata temu podobne propozycje zostały odrzucone przez Słoweńców w referendum.
Jedna z organizacji sprzeciwiających się nadawania przywilejów homoseksualistom, Społeczna Inicjatywa dla Rodziny i Praw Dziecka powiedziała w oświadczeniu, że tego typu sprawy powinny być rozsądzane w ogólnokrajowym referendum, nawiązując do wygranego przez zwolenników tradycyjnej rodziny referendum w 2012 roku. Jednak homoseksualne lobby znalazło polityczny sposób na uniknięcie pytania o zdanie społeczeństwa. Po przegranym referendum, w roku 2013 Słowenia przyjęła ustawę, którą zabrania organizowana referendów w kwestii „praw człowieka”, a za takie uznano możliwość „małżeństw” homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci.
W 2013 roku, także w referendum, możliwość „małżeństw” homoseksualnych i adopcji odrzuciła Chorwacja. Tam jednak pary homoseksualne mogą zarejestrować swój związek. Homoseksualne „małżeństwa” są legalne m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Na całym świecie „małżeństwa” takie można zawierać w 21 krajach.
na podstawie: rt.com