Ustępstwa w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości, bez których Unia Europejska nie wypłaciłaby pieniędzy w ramach "Krajowego Planu Odbudowy", mogą być jedynie początkiem nacisków ze strony Unii Europejskiej. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia jest to pokłosie zgody premiera Mateusza Morawieckiego na mechanizm warunkowości. W środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jej szefowa Ursula von der Leyen przyleci do Polski dokładnie 2 czerwca, o ile zakończona zostanie procedura zatwierdzenia polskiej części planu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. W tym celu rządzący zdecydowali się...
Więcej

Wniosek o ściganie grup kibicowskich wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego przed rokiem. Zdaniem prokuratura generalnego (twórcy wniosku), kibice wspomnianych belgradzkich drużyn mają odpowiedzieć za działania mające na celu gwałtowne niszczenie porządku publicznego, naruszanie gwarantowanych praw człowieka, jak również podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i etnicznych. Zgromadzony przez Radovanovića materiał dowodowy zawiera zdjęcia prezentujące kibicowskie flagi oraz oprawy meczowe – dowodem „niszczenia porządku publicznego” ma być widoczna na zdjęciach pirotechnika, zaś „podżeganiem do nienawiści” flagi i transparenty, na których widoczne jest popularne praktycznie wśród wszystkich Serbów hasło „Kosovo jest serbskie”.
Oprócz grup kibicowskich, Slobodan Radovanović na swój cel wziął także dwie największe organizacje nacjonalistyczne, które posiadają w Belgradzie swoje oddziały. W związku z tym Trybunał Konstytucyjny oprócz sprawy przeciwko belgradzkim kibicom, będzie również rozważał delegalizację organizacji SNP 1389 oraz Nacionalni Stroj.