kosowo kfor nato barykadyNajemnicy NATOwskiego okupanta usiłowali w środowy wieczór – około godziny 23:00 – przełamać barykadę ustanowioną przez serbskich obrońców w miejscowości Dudin Krš.

Z początku grupa około 20 żołnierzy pieszo pokonała barykadę i postawiła zasieki z drutu kolczastego, odcinając ją tym samym od Serbów dyżurujących na miejscu. Później siły KFOR zaangażowały ciężki sprzęt do wyburzania betonowej barykady, naruszając ją w kilku miejscach.

Równocześnie z agresją KFOR rozległa się syrena w Zvečanie, co zaowocowało pospolitym ruszeniem Serbów w kierunku Dudinog Krša i budową nowej, ziemnej barykady. Węgierscy najemnicy w mundurach KFORu usiłowali budowniczych barykady powstrzymać z pomocą transporterów opancerzonych oraz gazu łzawiącego. Wskutek starcia z siłami KFOR niektórym obrońcom barykady trzeba było udzielić pomocy lekarskiej.

Czynny opór zaowocował jednak odwrotem KFORu. Około 1:00 w nocy żołnierze opuścili Dudin Krš, a serbscy obrońcy uzupełnili konstrukcję barykady, uszkodzoną w wyniku akcji ciężkiego sprzętu. „Opór na barykadach” stał się już symbolem niesłabnącej walki ludu serbskiego wobec agresji sił międzynarodowych i wspieranego przezeń żywiołu albańskiego na Kosowie i Metochiji, w kolebce serbskiej państwowości, „sercu Serbii”.

na podstawie: srb-akcija.blogspot.com

Zobacz również:

Serbska ludność stale przybywa na barykady w Kosowie
Kosowo: narasta fala antyserbskiej przemocy
Serbia: 1001 świec za 1001 Serbów zabitych na Kosowie