Już w najbliższy czwartek we włoskim Senacie odbędzie się konferencja poświęcona „antysemityzmowi”. Jej organizatorem jest lider Ligi, były włoski wicepremier Matteo Salvini, a mają wziąć w niej udział czołowi wydawcy włoskich gazet, międzynarodowi eksperci, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz bliżej nieokreśleni izraelscy intelektualiści. Wszystko to z kolei za sprawą zmanipulowanych danych na temat ataków na włoską senator żydowskiego pochodzenia.

Na początku listopada ubiegłego roku we włoskim parlamencie przyjęto uchwałę dotyczącą powołania specjalnej komisji, która ma walczyć z tak zwaną „mową nienawiści” i przypadkami nienawiści na tle rasowym i narodowościowym. Wśród posłów głosujących przeciwko tej propozycji znaleźli się głównie politycy centroprawicy, mający obawy dotyczące politycznie poprawnego charakteru tego ciała. Jednocześnie tłumaczyli oni, że poparliby projekt, gdyby w definicji „antysemityzmu” znalazła się wzmianka o islamskim ekstremizmie.

Za ideą powołania do życia komisji mającej zajmować się „nienawiścią i dyskryminacją rasową” stała 89-letnia senator Liliana Segre, której udało się przeżyć Holokaust. Twierdziła ona bowiem, że dziennie otrzymuje prawie 200 ataków związanych głównie z działalnością internautów, krytykujących w mediach społecznościowych jej aktywność dotyczącą popularyzowania określonej wersji historii. Szybko okazało się jednak, że dane dotyczące ataków na jej osobę pochodzą nie z 2019, ale z 2018 roku, a ponadto takich przypadków było nie 200 dziennie, lecz 197 rocznie.

Fakt tej manipulacji nie przeszkadzał jednak samemu Salviniemu, stąd spotkał się on wówczas z Segre, aby wytłumaczyć postępowanie swoich parlamentarzystów w sprawie wspomnianej komisji. Teraz były włoski wicepremier zaprosił senator na konferencję poświęconą „antysemityzmowi”, która ma w czwartek 16 stycznia odbyć się w jednej z sal w budynku Senatu. Przyjazd Żydówki nie jest jednak jeszcze przesądzony, choć sam Salvini twierdzi, że bardzo mu na tym zależy.

Wiadomo już jednak na pewno, że w wydarzeniu będą uczestniczyć wydawcy włoskich gazet, międzynarodowi eksperci, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz izraelscy intelektualiści. Weźmie w nim udział również Riccardo Fraccaro z populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), podsekretarz stanu przy prezydium rządu, zajmujący się organizacją włoskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Na podstawie: ilprimatonazionale.it.

Zobacz również: