Sąd apelacyjny uchylił dekret amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który zdecydował się ogłosić zakaz wjazdu do kraju dla obywateli siedmiu muzułmańskich państw. Wcześniej rozporządzenie republikańskiego miliardera pochwaliły natomiast nieobjęte niektóre państwa Zatoki Perskiej, w tym te oskarżane o finansowanie rozwoju radykalnego islamu.
Jako pierwszy dekret Trumpa z 30 stycznia b.r. zakwestionował sąd federalny w Seattle, natomiast sprawa po skardze Departamentu Sprawiedliwości trafiła do sądu apelacyjnego, który również stwierdził, iż dokument podpisany przez amerykańskiego prezydenta jest nielegalny. W piątek Departament Bezpieczeństwa Kraju poinformował, iż zawiesza wykonywanie rozporządzenia Trumpa i powraca do normalnych procedur bezpieczeństwa, które dotychczas obowiązywały osoby przybywające z Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu i Somalii.
Orzeczenie sądu wywołało wściekłość u nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wpierw nazwał on sędziego z Seattle „tak zwanym sędzią”, natomiast później oskarżył amerykańskie sądownictwo o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. W kolejnym emocjonalnym wpisie na Twitterze, będącym podstawowym środkiem komunikacji między Trumpem i społeczeństwem, miliarder napisał, iż nakaże Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego dokładne sprawdzanie wszystkich osób, które przybywają do Ameryki.
Dekret Trumpa spotkał się z dużą krytyką, nie tylko ze strony środowisk lewicowych. Zwracano bowiem uwagę, że zakaz wjazdu do USA obowiązuje obywateli siedmiu wspomnianych krajów, chociaż za wszystkie zamachy terrorystyczne, począwszy od tych z 11 września 2001 r., odpowiadają przede wszystkim obywatele Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. Dokument podpisany przez nowego amerykańskiego prezydenta pochwaliły otwarcie kraje oskarżane o sponsorowanie radykalnego islamu, takie jak choćby Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Ogłoszony przez Trumpa 30 stycznia b.r. dokument przewidywał wstrzymanie na 120 dni programu przyjmowania uchodźców, a także zakazał na 90 dni wjazdu do Ameryki obywatelom siedmiu państw z islamem jako religią dominującą.
Na podstawie: polskieradio.pl, breitbart.com.