Na jesień tego roku związkowa centrala NSZZ „Solidarność” zaplanowała cykl akcji o tytułach: „STOP 67!” i „Nie chcemy pracować aż do śmierci”. Jej celem jest uświadomienie Polaków o destrukcyjnych konsekwencjach podniesienia wieku emerytalnego dla pojedynczego człowieka, jak i ogółu narodu. Grupą docelową zaś są głównie ludzie młodzi.

Dane dostarczone przez GUS i Eurostat jednoznacznie orzekają, iż nieznaczna część społeczeństwa zdolna jest po 65 roku życia do kontynuowania pracy zarobkowej. Mimo, że teoretycznie wydłuża się srednia długość życia, to skraca się tzw. długość życia w zdrowiu. Próg wiekowy, jaki upoważaniałby do pobierania emerytury wynoszący 67 lat jest więc w zamyśle inicjatorów akcji zbyt wysoki. 67 rok życia nie powiniene być bowiem rokiem, w którym pracownik przechodzi na emeryrturę, gdyż w wieku tym człowiek choruje i jest u kresu życia.

Dodatkowo, wydłużenie wieku emerytalnego utrudni młodym Polakom wejście na rynek pracy, gdyż koniecznością będzie praca do 67 roku życia i tym samym coraz większy procent osób zmuszony będzie na nim pozostać, mimo iż z racji wieku dawno utracił już predyspozycje do wykonywania danego stanowiska. Co tym bardziej niezrozumiałe, projekt ustawy został przyjęty przez parlament, mimo iż nasz kraj dysponuje nadwyżką siły roboczej.

Informacyjne spoty wyświetalne będą w blokach reklamowych przed seansami filmowymi w 247 salach kinowych 28 miast. Medium akcji uświadamiajacej ma być także internet. Korzystając z tych środków masowego przekazu, związkowcy koncentrują się na dotarciu do grupy ludzi młodych., uważając najmłodsze generacje za najmniej poinformowane o fatalnych skutkach rządowej reformy.

Społeczny opór wobec projektu radykalnego podwyższenia wieku emerytalnego potwierdzają badania CBOS. Dane zebrane przez tę instytucję w kwietniu i opublikowane w tym samym miesiącu udowadniają, że 79% dorosłych mężczyzn było przeciwnych temu pomysłowi przy zaledwie 18% zwolenników. W przypadku kobiet brak akceptacji był większy – 86% badanych była przeciwko, zaś poparło jedynie 11%.

Jak udowodnił przedstawiony w czerwcu raport (czyli już po głosowaniu w sejmie), opór wobec tego pomysłu nie zmalał a wręcz przeciwnie – powiększył się. 82% ankietowanych mężczyzn było przeciw przy 16% entuzjastów zaś w przypadku kobiet proporcje głosów były następujące: przeciw 88%; za 11%.  Więcej o tej sprawie na portalu internetowym: www.stop67.pl.

na podstawie: solidarnosc.org.pl, cbos.pl, stop67.pl

 

Zobacz również:

Związkowcy walczą o podniesienie płacy minimalnej

„Solidarność” kontynuuje walkę przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego