etaRządząca Hiszpanią centroprawica zapowiedziała, że zniszczy do końca organizację baskijskich niepodległościowców, ETA. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych, ETA nie działa, ale jest nadal żywa.

Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz wizytował Kraj Basków, gdzie powiedział, iż ETA co prawda nie działa, ale jest ciągle żywa. Hiszpania jako państwo prawa ma natomiast obowiązek walczyć z grupami terrorystycznymi. Szef MSW dodał, że rząd będzie przygotowywał się do budowy pomnika ofiar działań ETA.

Słowa Diaza są związane z trzecią rocznicą deklaracji baskijskiej organizacji, która 20 października 2011 r. ogłosiła zakończenie działalności zbrojnej. W ostatnim czasie ETA dokonała symbolicznego złożenia broni i wyraziła gotowość likwidacji baz logistycznych. Rządy Hiszpanii i Francji nie chcą jednak negocjować z ETA, a wielu bojówkarzy organizacji przebywa w więzieniach.

Rzecznik baskijskiej partii Sortu, powstałej na gruzach politycznego skrzydła ETA, skrytykował nieustępliwość hiszpańskiego rządu. Dodał, że ma nadzieję, iż ETA będzie kontynuowała akcję rozbrajania.

na podstawie: thelocal.es