Wniosek o wydanie nakazu aresztowania byłej izraelskiej minister spraw zagranicznych, Tzipi Livni, w republice Południowej Afryki został odrzucony. Dyrekcja Priorytetowych Dochodzeń Kryminalnych stwierdziła, iż nie ma wystarczających podstaw do wydania nakazu aresztowania. Dodano też, że w celu podjęcia przeciwko Livni śledztwa musiałaby ona być w RPA.
O areszt dla Livni, która miała odwiedzić RPA na zaproszenie tamtejszej społeczności żydowskiej wystąpiła organizacja Media Review Network. Wraz z organizacja Palestinian Solidarity Alliance opracowała ona liczący trzy tysiące stron raport, w którym Livni określana jest jako jeden z głównych architektów wojny w Gazie, zwanej operacją Płynny Ołów. Livni była wtedy ministrem spraw zagranicznych Izraela. Wniosek o aresztowanie Livni podparty był sygnowaniem przez RPA Traktatu Rzymskiego obligującego kraje członkowskie do ścigania zbrodniarzy wojennych.
W sprawę oddalenia wniosku o aresztowanie Livni czynnie włączyła się Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL), która wystosowała apel do ambasadora RPA w Stanach Zjednoczonych, w którym wzywa władze Południowej Afryki do stanowczego przeciwstawienia się „nieuzasadnionemu aktywizmowi prawnemu tego typu”. Wojna w Gazie, która pochłonęła życie 1400 Palestyńczyków, w większości cywilów, nie jest dla ADL wystarczającym uzasadnieniem do wysuwania oskarżeń pod adresem ówczesnej minister.
Zadowolenia z decyzji o oddaleniu wniosku o areszt nie kryje dyrektor ADL, Abraham Foxman. W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu mówi on, że „ta decyzja ukazuje wyraźnie poszanowanie władz RPA dla prawa i gotowość do odpowiedzialnego działania zapobiegającego oczywistej niesprawiedliwości” (!). Foxman dodał również, że starania o aresztowanie izraelskich oficjeli i próby ich demonizacji są nieopłacalne i wykluczają konstruktywne stosunki pomiędzy krajami.
Nakaz aresztowanie Livni wydał w 2009 roku sąd w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu musiał ona zrezygnować z planów podróży do tego kraju. W tym przypadku chodziło o te same zarzuty – odgrywanie kluczowej roli w agresji Izraela na Strefę Gazy w grudniu 2008 roku.