plaasmordeoneAfrykanerska organizacja obywatelska AfriForum, wraz z rolniczymi związkami zawodowymi TAU SA, przedstawiła statystyki bandyckich napadów na farmy i morderstw popełnionych w roku 2014. Statystyki przedstawiono podczas konferencji w mieście Centurion.

Zweryfikowanych przez obie organizacje napadów na farmy było w ubiegłym roku aż 277. Podczas nich popełniono 67 morderstw białych rolników. Pokazuje to tendencję wzrostową napadów od roku 2011. Dziewięć spośród 67 morderstw zostało popełnionych już na początku 2015 roku.

Obie organizacje wyraziły swoje zaniepokojenie brakiem podejmowanych działań ze strony rządu, do którego wielokrotnie apelowały o potraktowanie zbrojnych rajdów na farmy jako sprawy priorytetowej dla bezpieczeństwa farmerów. Prezydent Jacob Zuma, który niedawno wzywał farmerów do zapewnienia lepszych warunków pracy i życia swoich pracowników, nie odniósł się do zatrważających statystyk mordów dokonywanych na białych rolnikach.

Od czasu przejęcia władzy przez Afrykański Kongres Narodowy (ANC) w roku 1994, ofiarami morderstw na farmach padło ponad cztery tysiące białych rolników i członków ich rodzin. Obie organizacje zapowiedziały wystosowanie listu do sekretarza generalnego ANC, Gwede Mantashe, z prośbą o zorganizowanie ich spotkania z kierownictwem partii.

na podstawie: afriforum.co.za