Polska podbijająca branżę kosmiczną? Brzmi to naprawdę abstrakcyjnie, ale od wielu miesięcy nasz kraj pod tym względem stale się rozwija. W Polsce będą więc produkowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, a w tej sprawie zawarto już porozumienie z liderem branży przemysłu kosmicznego Thales Alenia Space. Pod koniec ubiegłego roku jedna z polskich firm wygrała z kolei przetarg na budowę zaawansowanego centrum dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) poinformowało, iż podpisało umowę partnerską z koncernem Thales Alenia Space, a więc francusko-włoskim konsorcjum będącym liderem w technologii branży kosmicznej. Na mocy porozumienia w naszym kraju produkowane będą głównie podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, przy czym nastąpi transfer niektórych technologii z Francji do Polski. Ponadto oba podmioty mają pracować nad rozwojem przyszłych technologii strukturalnych.
SCNTPL i Thales Alenia Space będą więc wspólnie podejmować inicjatywy, które mają mieć na celu badanie, rozwój oraz produkcję konstrukcji satelitarnych. Przedstawiciele Thales Alenia Space podkreślają, że nasz kraj jest zdeterminowany, aby rozwijać swoją branżę kosmiczną i współdziałać w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, a nasi inżynierowie są bardzo utalentowani. Specjaliści dodają, że polskie przedsiębiorstwa coraz częściej produkują elementy urządzeń skierowanych na misje kosmiczne.
Ten segment rozwija się w Polsce od sześciu lat, kiedy zdecydowaliśmy się przystąpić do wspomnianej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od tego czasu krajowe firmy otrzymały dofinansowanie w postaci kilkudziesięciu milionów euro, dlatego liczba przedsiębiorstw związanych z szeroko pojętą eksploatacją kosmosu zwiększyła się z 30 do prawie 300. W grudniu ubiegłego roku jedna z nich wygrała zresztą konkurs na budowę zaawansowanego centrum bazy danych Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Na podstawie: money.pl.