Kraje „ruskiego świata” sa w stanie zaprowadzić istotne zmiany na świecie w ciągu dziesięciu lat, wierzy Vsevolod Czaplin, jedna z głównych postaci Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Pod pojęciem „ruski świat” rozumie on kraje z historycznie silną tradycją ortodoksyjną, czyli poza Rosją także Ukrainę, Białoruś, Grecję, Rumunię i kilka innych.

„- Nasza prawosławna cywilizacja może nie być aż tak wielka, ale ma dzisiaj kluczową rolę na świecie, ponieważ wie jak znaleźć drogę do lepszego jutra dla całego świata, a szczególnie dla Europy” – stwierdził Czaplin w poniedziałek podczas wideokonferencji pomiędzy Moskwą, Kijowem i Mińskiem.

„Zachód zdradził ideały chrześcijaństwa, które cesarze Konstantyn i Junstynian sprzęgli z prawem rzymskim” – twierdzi Czaplin. W jego opinii, Europa, która niegdyś bazowała na tych zasadach, już nie istnieje. Mając to na uwadze, cywilizacja Wschodu nie powinna ani podążać drogą „Zachodu o słabej woli”, ani też „intelektualnie miernego Wschodu”.

„- Nie potrzebujemy, aby nas prowadzono… musimy zjednoczyć rozum i wolę, tradycję i innowację, wiarę i życie, to co duchowe i to co świeckie. Naszym obowiązkiem jest zmienić świat w przeciągu dekady i jesteśmy w stanie to zrobić” – zakończył Czaplin.

Jakby na potwierdzenie słów Czaplina, jeden z inicjatorów pomysłu, aby zakazać promocji pederastii i podobnych szkodliwych zachowań w przestrzeni publicznej, deputowany Vitalij Milonov z St. Petersburga, wezwał do zamknięcia MTV, gdyż, jak wierzy, deprawuje ona widzów i przekracza wszelkie granice.

Według Milonova, większość programów emitowanych przez MTV jest prostacka oraz niemoralna i nie ma szans na jakikolwiek pozytywny wpływ na widownię, która składa się głównie z nastolatków i ludzi poniżej 35 roku życia. Zaznaczył również, że była to swego czasu jedna z jego ulubionych stacji, jednak drastycznie zmieniła się w przeciągu lat. „Było tam mnóstwo świetnej muzyki, kreskówek, nie jak teraz” – wyliczał Milonov. Poddał również pod rozwagę pomysł na rozwiązanie problemu niskich moralnie lotów programów w telewizji – nad adekwatnym poziomem miałaby czuwać Komisja Moralna, która miałaby wpłynąć na etyczną stronę mediów.

MTV nadaje w Rosji od 1998 roku i z początku była stacją muzyczną. Polityka kierownictwa kanału zmieniła się z początkiem nowej dekady, kiedy to inne, rosyjskie stacje rozrywkowe zaczęły odbierać jej widzów. Zwiększono liczbę mało ambitnych i przyciągających niewymagającego intelektualnie widza programów dotyczących m.in. seksu, związków międzyludzkich, mody czy dbałości o wygląd zewnętrzny.

na podstawie: rt.com